AVORS
AVORS

Агенција за високо образовање Републике Српске је имала част да предсједава састанку Глобалне мреже за академски интегритет (GAIN) који је одржан 7. маја са почетком у 9 часова. Представница Агенције је отворила састанак, поздравила присутне чланове и захвалила досадашњим копредсједавајућим Гроњи Муни (QQI) и Хелен Гнеил (ТЕQSА) на њиховом досадашњем доприносу. Такође, најавила је нове копредсједавајуће мреже: Лауру Флин (QQI) и Ленку Уцник (ТЕQSА).
На почетку састанка су представљене најновије информације о чланству у GAIN мрежи, укључујући нове упите и интересовања за придруживање од стране различитих институција. Истакнута је важност ширења мреже како би се ојачала међународна сарадња у области академског интегритета.
У тематском дијелу састанка су одржане двије презентације, a прва је била Представљање истраживања "Responsible Research Barometer 2024" – Литванија. Представница Канцеларије омбудсмана за академску етику и процедуре Литваније представила је резултате најновијег истраживања о одговорном истраживању у Литванији. Истраживање је показало да, иако су националне смјернице добро познате, пријављивање неетичког понашања у академској заједници је ријетко, а они који пријаве неетичко понашање често не виде позитивне исходе својих пријава. Истакнута је потреба за системским промјенама како би се побољшало повјерење у институције и заштита пријављивача.

Друга презентација је била на тему Перспективе студената о онлајн оцјењивању и академском интегритету – Истраживање University College Doublin. Представљени су резултати истраживања спроведеног на University College Doublin. Истраживање је обухватило ставове студената о онлине оцјењивању, академском интегритету и етичкој пракси. Резултати су показали да студенти често нису довољно информисани о правилима академског интегритета, што може довести до ненамјерних прекршаја. Такође, истакнута је важност јасне комуникације и едукације студената о очекивањима и правилима понашања током онлине оцјењивања.
На крају састанка су чланови мреже подијелили своја искуства и изазове у вези са академским интегритетом у својим институцијама. Дискутовано је о различитим приступима у превенцији неетичког понашања, укључујући развој едукативних програма, примјену технологија за детекцију плагијата и успостављање јасних процедура за пријављивање прекршаја.
Овај састанак је још једном потврдио посвећеност чланова NAIN и GAIN мрежа промовисању академског интегритета и етичког понашања у високом образовању кроз међународну сарадњу и размјену искустава.
Сљедећи састанак чланова GAIN мреже је заказан за 10. септембар 2025. године.

Javni poziv za prijavljivanje eksperata iz zemlje i inostranstva

Партнери

Чланство у мрежама

ENQA INQAAHE CEENQA GAIN

Јавни позив